///Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną 2017-07-24T08:57:19+00:00

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną

Studia przygotowują do realizacji zadań w zreformowanej szkole podstawowej i w przedszkolu. Mają profil poznawczo-kompetencyjny, oparty na dwóch blokach zajęć: są to teoretyczne podstawy edukacji małego i młodszego dziecka oraz zajęcia warsztatowe i praktyczne. Egzamin końcowy polega na prezentacji zaprojektowanych i zrealizowanych zajęć zintegrowanych, na pierwszym etapie edukacji lub w przedszkolu. Studia podyplomowe w zakresie Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej adresowane są przede wszystkim do osób zatrudnionych w placówkach oświatowych, a nieposiadających uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola oraz nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, a także innych osób planujących podjąć pracę w tym zawodzie. Studia podyplomowe Pedagogika Przedszkolna i wczesnoszkolna są odpowiedzią na zapotrzebowanie absolwentów studiów pedagogicznych i stanowią najwyższą formę doskonalenia oraz uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Studia przygotowują do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zarówno w publicznych przedszkolach i zreformowanych szkołach podstawowych na I etapie kształcenia, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jak również w przedszkolach i szkołach podstawowych niepublicznych, prowadzonych przez inne osoby prawne lub osoby fizyczne.

Program obejmuje m.in.:

• diagnoza dziecka i środowiska wychowawczego
  • dydaktyka nauczania zintegrowanego
  • dydaktyka wychowania przedszkolnego
  • edukacja medialna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
  • elementy matematyki
  • elementy wiedzy o literaturze i języku
  • metodyka wychowania fizycznego
  • muzyka i ruch
  • pedagogika przedszkolna
  • pedagogika wczesnoszkolna
  • pedagogika zabawy
  • plastyka w stymulacji rozwoju małego dziecka
  • psychologia dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • seminarium dyplomowe
  • wiedza o zjawiskach i procesach przyrodniczych z elementami przyrodoznawstwa

Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na drukach ustalonych w obowiązujących przepisach (wzór MEN I-9aSW). Warunkiem uzyskania świadectwa jest pozytywne zaliczenie wszystkich przedmiotów, objętych planem kształcenia oraz przygotowanie i obrona pracy dyplomowej.

Studia podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna przeznaczone są dla absolwentów studiów magisterskich i licencjackich na kierunku pedagogika lub zbliżonym, posiadających przygotowanie pedagogiczne, czynnych zawodowo nauczycieli oraz innych osób zainteresowanych zdobyciem dodatkowych kwalifikacji do nauczania i wychowania przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego. Szerokie spektrum zagadnień, będących przedmiotem zajęć, pozwala na uczestnictwo w nich zarówno ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, jak i osób pracujących w oświacie od wielu lat a pragnących podnieść swoje kwalifikacje.

Studia realizowane będą jako trzysemestralne i obejmują 360 godzin zajęć dydaktycznych. Uczestnicy studiów będą aktywnie uczestniczyć w przewidzianych planem wykładach, ćwiczeniach oraz w zajęciach warsztatowych i seminaryjnych. Zajęcia będą realizowane w korzystnych dla studentach terminach. Istnieje możliwość częściowego prowadzenia zajęcia realizowanych w ramach platformy e-learningowej.

Wymagania stawiane kandydatom na studia podyplomowe

Podstawowym kryterium przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych (I-go lub II-go stopnia).